skip to Main Content

Pro studium v zahraničí jsem si jakožto student BSS a dobrodruh, vybral nejexotičtější destinaci, kterou Erasmus+ nabízí, tedy Turecko, konkrétně Istanbul Sabahattin Zaim University (IZU). Z domova byla komunikace s universitou lehce zmatečná a před příjezdem jsem neměl téměř žádné informace, kromě data začátku semestru. Rozhodl jsem se tedy, že do Istanbulu dorazím s větším předstihem a vše zařídím na místě. Pro transport jsem zvolil méně obvyklé řešení, vzal jsem vlastní auto, přátele a cestu si tak zpestřil road tripem napříč Balkánem. 

Po příjezdu jsem si začal hledat ubytování, zvykat si na život v 15 milionové metropoli a navázal kontakt s universitou. Místní Erasmus Office funguje díky mladým, ochotným a komunikativním advisorům opravdu skvěle. I díky tomu, že se jedná o tzv. Foundation University, vám škola proplatí a pomůže zařídit téměř všechny náležitosti týkající se pobytu a pohybu po městě. 

IZU je celkem nová universita a není ještě zcela dostavěna, avšak intenzivně se na tom pracuje. Je zároveň velmi internacionální a na škole tak jsou studenti téměř z celého světa, převážně pak ze všech možných muslimských zemí. Jen v mojí Erasmus skupině jsou kromě Evropanů studentky a studenti z Indonésie, Malajsie, Bangladéše nebo Tuniska. Nutno podotknout, že se v porovnání s ostatními Istanbulskými universitami jedná o více konzervativnější islámskou školu, což ukazuje třeba úplně nová mešita uprostřed kampusu stojící hned vedle nové knihovny a způsob oblékání zejména studentek. V kampusu pak oceňuji třeba parkování zdarma nebo velmi levnou a výbornou školní jídelnu. 

Co se týče života v Istanbulu, tak město je obrovské a musíte překonávat velké vzdálenosti, například do školy musím z centra, kde bydlím jezdit přibližně hodinu a čtvrt, ale vždy záleží na provozu, který je zde doslova šílený. I přes to má město velmi dobře fungující MHD, a pro přepravu si můžete vybrat, autobus, tramvaj, metrobus, metro nebo taky lodní přepravu mezi evropskou a asijskou částí města. Náklady na život, jsou momentálně díky propadu turecké liry o něco nižší, avšak pro místní je Istanbul stále trochu drahý. Obecně je pak Istanbul velmi multikulturní a v porovnání s jinými částmi Turecka ještě dost sekulární a liberální. Co se volného času týče, tak můžete zajít například na mši do jakékoliv mešity a posedět s místními na čaji navštívit nesčetné množství galerií a kaváren, ale také můžete vycestovat na přilehlé pláže, zajít na punkový koncert, technoparty nebo jen posedět v oblíbené hospodě u piva, záleží jen na Vás… 

Co se výuky týče, nároky na studenty tu nejsou zrovna malé, je vyžadována docházka, většinou esej a prezentace, a kromě závěrečné zkoušky také tzv. midterm exam. Obsah a objektivita výuky pak velmi záleží na konkrétním lektorovi, jelikož atmosféra čistek v akademické sféře po nedávném pokusu o převrat ještě úplně nevyprchala a stále se jedná o citlivé téma. Na katedře Political Science and International Relations probíhá výuka pouze v angličtině a většinou s lektory ze zahraničí, avšak informační systém a většina ostatních zaměstnanců komunikuje v jakési kombinaci turečtiny a angličtiny a je proto vhodné znát nebo se prostě naučit alespoň základy turečtiny. Se složitým výběrem předmětů mi však nakonec pomohli místní studenti, kteří byli na Erasmu na FSS.

Z fakulty jsme tu celkem tři a společně posíláme pozdrav na naší Alma Mater.

Tomáš Červenka, Bezpečnostní a strategická studia, FSS, MU.

Back To Top