skip to Main Content

Vybrala jsem si Lille na severu Francie, které leží kousek od hranic s Belgií. Lokalitu si momentálně nemůžu vynachválit. Za šest hodin je člověk autobusem v Londýně, dvě hodinky od Paříže, hodinu a půl do malebného městečka Bruggy či Bruselu, odkud se dají sehnat levné lety v podstatě kamkoliv.

V Lille bylo na výběr ze dvou univerzit. Katolické univerzity Lille nebo Sciences Po. Vybrala jsem si Sciences Po a to zejména kvůli její pověsti. Nehledě na to, že tam studuje můj nejlepší kamarád (akorát na Sciences Po v Bordeaux). Svou volbu si nyní nemůžu vynachválit. Je zde široká nabídka kurzů jak ve francouzštině (pochopitelně), tak v angličtině. Jsou zde i kurzy ve španělštině či němčině. Ve většině předmětů jsou podmínky pro úspěšné ukončení prezentace a eseje (12-15 NS). Během přednášek dochází k velké participaci studentů a jejich interakci s vyučujícími. Učíme se zejména pomocí případových studiích. 

Na přednášky se tady opravdu těším. Náročnost mi tu přijde trochu větší než na FSS, je zde kladen poměrně silný důraz na pochopení a praktickou aplikaci. Máme relativně dost povinné literatury, kterou dostaneme vždy vytištěnou na hodině a vyučující nám vysvětlí, proč je zrovna ten a ten článek důležitý. Nicméně si tu uvědomuji dobrou přípravu z domovské FSS. Mnoho erasmáků z jiných států netušilo, co je metodologie nebo i jméno Duverger jim bylo cizí. Z tohoto důvodu jsme první týden absolvovali šestihodinové kurzy metodologie denně.

S čím jsem dál velice spokojená a co mi připadá skvělé oproti České republice je tělesná výchova. Výběr sportů je obrovský (rugby, mažoretky, meditace, tři druhy jógy atd), přičemž zde není žádný limit ani poplatek. Můžu tedy chodit cvičit každý den, což mi vyhovuje. 

Sciences Po má také řadu spolků. Zapojila jsem se do Munwalk, což je model United Nations. Dále se angažuji ve Spolku přátel vína, společně pořádáme různé degustace.

Lille je relativně drahé město. Pivo tu stojí 6-7 eur, ale je výborné, belgické. České pivo mi nechutná, avšak belgického Kasteel Rouge se nemůžu nabažit. Ceny v obchodech jsou podobné jako v Česku, přičemž kvalita potravin je nesrovnatelná. Další rozdíl oproti České republice je v tom, že se mi tu zatím nestalo, že by na mě zatím byl někdo nepříjemný. V bankách, obchodech, na úřadech byli všichni maximálně ochotní a nápomocní s čímž souvisí i další výhoda Lille a tou je, že tu není žádný problém se domluvit anglicky. Když k tomu člověk přihodí ještě pár francouzských slovíček, Francouzi pro něj udělají první poslední. 🙂 

Vadí mi tu něco nebo mi něco chybí? Ale jo, jednu věc jsem našla a tou jsou rozjezdy. V Lille funguje jeden noční autobus a to pouze ve čtvrtek, pátek a sobotu, přičemž jezdí na úplně opačnou stranu města než já potřebuji. Poslední metro (ano, máme tu metro!) jezdí o půl jedné ráno.

Škola pro nás pořádá řadu výletů. Už jsme byli v Normandii a chystáme se do Bordeaux. S mými kamarádkami jsem také navštívila Dunkerk. Tento semestr mám ještě v plánu Londýn a projet Belgii. Uvidím, co přinese ten další. Každopádně už teď vím, že udělám maximum proto, abych si pobyt prodloužila. Mám konečně místo, kde se cítím doma.

Au revoir!

Gabriela Brázdová, studentka Politologie

Back To Top