skip to Main Content

Jedním z primárních cílů valné většiny univerzitních studentů je významně si rozšířit rozhledy ve vysněném oboru. Pro spoustu z nich však tato výzva končí studiem stohů odborných publikací v útulném koutku na koleji. Masarykova univerzita však ale nabízí také nepřeberné množství výjezdu za zahraničním studiem. To vám na oplátku toho, že vystoupíte ze své komfortní zóny, dá obrovské množství jak akademických, tak i ryze praktických zkušeností.

Já jsem si pro svou zahraniční zkušenost zvolila studium na britské University of Essex. Byla to pro mě hned zprvu jasná volba číslo jedna. Za prvé jsem byla rozhodnutá, že chci jet do Velké Británie. Ta je totiž mezi jinými zeměmi specifická tím, že když student vyjede studovat právě sem, tak bude na rozdíl od všech ostatních zemí muset navštěvovat předměty s rodilými mluvčími. V Anglii totiž žádné “erazmácké předměty“ neexistují. Já osobně zde studuji 4 předměty (dohromady 30 ETCS), což je zde pro všechny studenty povinné. Výuka zde probíhá jak na bázi přednášek, tak klasických seminářů, se kterými se zde setkávám daleko víc než v Brně. Byť se zde nebere ohled na zahraniční studenty (kterých je tu na 40 %), tak jsou vyučující velmi vstřícní, mnohdy až přátelští a otevření jakémukoliv dotazu. A nejenom oni, ale i veškerý personál na univerzitě, který obhospodařuje hned několik desítek studentských služeb. Studenti tak mají možnost využít knihovnu, která je jim k dispozici 24 hodin denně nebo třeba službu Nightline, na kterou se mohou obrátit v případě jakýkoliv nočních problémů počínaje nouzovým přespáním až po těhotenský test nebo třeba toast s čajem zdarma. Rozhodně tedy nejde o zatuchlou instituci ve stylu Harryho Pottera.

Nespornou výhodou University of Essex je zároveň uživatelsky přívětivá dostupnost do Londýna. Vzdušnou čarou je totiž hlavní město jen něco málo přes hodinu daleko. Za druhé, univerzita leží v bezprostřední blízkosti stotisícového městečka Colchester, které je nejstarším dochovaným městem v celé Británii, takže pro milovníky historie ideální. A do třetice všeho dobrého – pro ty, kdo by se snad báli anglických “rainy days“ – studovat budete v nejsušší oblasti celého Spojeného Království. A jako bonus, pro ty kterým by bylo smutno, se tu pohybuje oficiální univerzitní kočička, se kterou se může každý pomazlit.

Co se pak samotné univerzity týče – byla jsem z ní hned od prvního dne naprosto unešená. Možná právě díky tomu, že University of Essex je postavena na bázi samostatného kampusu, se na zde neustále něco děje. Není šance, že by se zde člověk nudil. Škola nabízí studentům také možnost ubytování. Já jsem měla štěstí a dostala jsem koleje v tzv. Towers, což jsou ikonické koleje, kde v jednom bytě bydlí 14 studentů, přičemž každý z nich má samostatný pokoj. Je to opravdu úžasné, protože do učeben to mám asi 4 minuty a o to víc si užiju také místního studentského života. Tento způsob ubykace je tamní nejlevnější variantou. Já platím 98 liber za týden. Zní to sice hrozivě, ale stipendium to spolehlivě pokryje. Což se těm, kteří bydlí mimo univerzitu určitě nepodaří.

Myslím, že jsem si nemohla vybrat lepší místo pro své zahraniční studium.

Kateřina Večeřová, Bezpečnostní a strategická studia (3. ročník bakalářského cyklu)

Back To Top