skip to Main Content

Když dva dělají totéž, není to totéž… aneb tak trochu VUML po íránsku.

Být politologem zkoumajícím íránský politický systém v Qómu s sebou nese spoustu příležitostí pro diskuzi s místními kolegy. Protože Qóm je svaté město plné náboženských škol, drtivou většinu univerzitních pedagogů a vědců tvoří duchovní. Je proto velice zajímavé poznávat jejich pohled na určité věci – od fungování jejich vlastního státu až po vnímání západní společnosti. Zejména komparativní analýza politických systémů na Západě a v muslimských zemích je přínosná, protože teprve v tu chvíli se v pravé podstatě vyjeví názory místní intelektuální elity. A sousloví intelektuální elita zde není myšleno ironicky. Na rozdíl od drtivé většiny běžných Íránců, kteří si život na Západě představují jako v hollywoodských filmech – nekončící párty u bazénu, spousta alkoholu, pobíhající polonahé ženy a nezbytný gril s hovězím – celá řada místních kleriků má zkušenosti s evropskými univerzitami, sleduje západní média nebo i pročítá po večerech antickou filosofii.

Každopádně i na základě těchto cest a vlastních zkušeností si celá řada místního kléru utvořila obrázek o evropských společnostech a politických systémech jako o bezbožných, nemorálních a zkorumpovaných (tato tři slova se skutečně opakují velice často). Íránský politický systém doslova stojí na propojení mezi náboženstvím a politikou. Hlavním stavebním kamenem místní filosofie je neodlučitelnost těchto dvou dimenzí, takže evropský sekularismus zde vyvolává jen odsuzující komentáře.

vumlB

Občas dojde na velice zajímavou artikulaci názorů mnou zpovídaným odborníkem, zvlášť když jej trošku popostrčím správným směrem. Absurditu níže uvedené argumentace, nechť posoudí každý sám. Nedávno jsem si vyslechl, že hlavní problém Západu jsou média. Ta jsou prohnilá do základu, protože zastupují politické a obchodní zájmy svých majitelů, často sionistů. Z logiky věci tak produkují akorát lži a propagandu. Stejně jsou na tom nejrůznější internetové projekty jako jsou Facebook, YouTube a další. Skrze ně se prostě šíří pouze bludy. Navíc na Západě existuje ohromná cenzura. Íránské televizi bylo upřeno právo vysílat na evropských satelitech. Nelze tak svobodně šířit myšlenky a učení imáma Chomejního. Jak jsem tu již psal dříve, internet je ale v Íránu silně cenzurovaným a filtrovaným médiem, takže nešlo nenamítnout, jak že to je teda s tou cenzurou, když já se v této zemi nedostanu ani na české webové stránky.

Odpověď byla doslova ohromující: „To je přeci něco úplně jiného. Svoboda má být pro zlepšení lidí, ne pro jejich zkažení. Vláda je jako otec, který se stará o své děti a chrání je před zlými vlivy. Proto filtrování internetu je povinností vlády, aby zabránila úpadku společnosti. Před dítětem také dáte léky tam, kde na ně nedosáhne. Prostí lidé nevědí, co chtějí. Nechají se snadno zmanipulovat a oklamat. Nemají dostatečné znalosti k tomu, aby odlišily propagandu a lži od pravdy. To zvládnou jen učení lidé. Pouze elity by měly mít přístup ke všem informacím, protože jen ony je dokážou správně zhodnotit a vyložit. Proto jen lidé jako akademici, výzkumníci, náboženští znalci a politická reprezentace by měla mít přístup k těmto informacím a filtrovat je.“

vumlA

Jak taková věc vypadá v praxi, jsem se přesvědčil pár dní na to. Zúčastnil jsem se na sousedním výzkumném ústavu jednoho webináře (semináře online) na téma milosrdenství v islámu a křesťanství. Tato akce s mezinárodní účastí (mou) měla vlastní facebookovou stránku, upoutávky a videa na YouTube a provozovala konferenční hovory s jinými místy přes Skype. Na místní WiFi dokonce fungoval nefiltrovaný internet. Takže takhle tedy funguje ta elita se všemi možnostmi a přístupem k informacím.

Back To Top