Propaganda a íránské úspěchy

Írán je zemí velice hrdou na své vlastní národní úspěchy, ať už historické, kulturní, vědecké či fotbalové. V Qómu jsou navíc hrdí i na svou revoluci. Ta dnes oslavila své 37. výročí. Od tzv. Islámské revoluce je Írán systematicky pod silným zahraničním tlakem. Nejdříve v důsledku krvavé války s Irákem, poté kvůli mnoha rokům mezinárodních sankcí. O vlivu sankcí na Írán a jeho obyvatelstvo by se daly psát knihy, ovšem je tu jeden zajímavý bod, který lze zde na univerzitě Al-Mustafa postřehnout v důsledku propagandy velice snadno. Tím bodem jsou íránské úspěchy ve vědě, výzkumu a soběstačnosti. A skutečně, stejně jako v případě Jihoafrické republiky, také v tom íránském izolace země vedla k maximalizaci její snahy o nezávislost na okolním prostředí.

Írán se tak od revoluce stal soběstačným (a v řadě případů dokonce vývozcem) v oblasti farmaceutického, chemického a stavebního průmyslu. Islámská republika funguje v rámci regionu jako centrum univerzitního vzdělávání a výzkumu v oblasti medicíny, technického učení a pochopitelně také náboženství. Kvůli svému tvrdému postoji vůči USA a státu Izrael se navíc Írán sám pasuje do role vůdce islámských zemí v boji proti tyranii. Všechny tyto úspěchy je třeba dobře marketingově prodat. Pojďme se nyní spolu podívat na některé vybrané plakáty, obrázky a propagační materiály hojně dostupné v celém Qómu, samozřejmě s vysvětlujícím komentářem.

obr1rakety

Zbrojní embargo citelně zasahuje íránský vojenský sektor. Dovoz těžkých zbraní a nejrůznějších sofistikovaných zbrojních systémů do Íránu je globálně zakázán. Írán je proto z velké části závislý na vlastní produkci a vývoji. Nutno ihned dodat, že ani produkce ani vývoj nedostačují potřebám velké íránské armády. Přesto dílčí úspěchy je třeba náležitě oslavit. Na obrázku můžeme například vidět známou fotografií z raketového testu raket s doletem až 2 000 km. Na dalším se zase Írán chlubí vlastní výrobou bojových letadel. Při bližší znalosti problematiky ale přijdeme na to, že íránské rakety jsou v podstatě několik desítek let staré a pouze lehce modifikované rakety Scud. Navíc ona fotografie je známá z toho důvodu, že jedna ze zobrazených raket neodstartovala správně a prakticky okamžitě spadla. Íránští photoshopoví umělci se tuto chybičku snažili napravit retuší, což ale bylo okamžitě odbornou komunitou odhaleno a vedlo to k všeobecnému veselí na íránský účet. Případ íránského letectva je ještě tristnější, protože dovoz avioniky je blokován mezinárodními sankcemi, takže Íránci doposud létají se starými americkými letadly z dob šáha a domácí pokusy standardně končí blamáží.

obr2

Co je ale už zajímavější, jsou íránské pokusy o dobývání vesmíru. Islámská republika v roce 2009 úspěšně vyslala na oběžnou dráhu svůj satelit nazvaný Omid, v perštině naděje. Íránský vesmírný program sice neustále bojuje s nedostatkem financí a zahraničních technologií, ovšem navzdory tomu patří k 9 nejlepším na světě. Takže klobouk dolů.

obr3

Íránci se také úspěšně snaží prorazit na poli nanotechnologií. Investují do tohoto odvětví nemalé finance a jeho plody se již postupně dostávají mezi lidi. Jeden z těchto plodů mám aktuálně na nohách. Džuráb-e nano, neboli ponožky se stříbrnými nanovlákny, jsou zde doslova hitem, a za pár peněz. Deklarují, že působí antibakteriálně, nesmrdí a dlouho vydrží.

obr4

Zajímavou položku v íránských schopnostech a dovednostech představuje klonování. Zde Írán patří skutečně mezi světovou špičku a naklonoval si vlastní ovečku. Navíc má výhodu ještě v jedné věci, a tou je paradoxně náboženství. Dominantní ší’itská verze islámu je totiž cokoli, jen ne fundamentalistická a dogmatická. Důraz se při určování náboženských zákonů klade na aql, neboli rozum. Pomocí rozumu a využití tzv. sekundárního pravidla, které hovoří o prioritách v podobě prospěšnosti, života a zdraví člověka, lze bez jakýchkoli etických či náboženských obav klonovat lidské orgány či dokonce celé lidské bytosti. To je limit, s nímž si na Západě stále nevíme rady.

obr5 obr6

O boji proti tyranii zde již byla řeč. S tím se pojí také boj proti terorismu. Pokud jste si třeba na základě mé knihy mysleli, že Írán je tím, který terorismus podporuje, nikoli proti němu bojuje, pak jste na omylu. Hlavním podporovatelem světového terorismu jsou pochopitelně Spojené státy, Izrael a Saúdská Arábie.

obr7

Na závěr ještě jedna taková drobnost týkající se tolik skloňovaného zahalování žen. Přestože jsme si již v předešlých zápiscích vysvětlovali, že Írán zdaleka není tou nejpuritánštější zemí, co se ženského odívání týče, povinnost zahalování – hidžáb – zde existuje. Máte snad dojem, že to je důkaz utiskování ženského pohlaví? Je tomu přesně naopak. Protože hidžáb je přeci jako deštník, ochraňující před silným deštěm chlípných pohledů.