Hybridní válka

Hybridní válka, hybridní válčení, hybridní hrozby či hybridní působení jsou pojmy, které jsou v současnosti velmi často používány v médiích i v oficiálních bezpečnostních dokumentech. O jejich přesném významu se vedou akademické, společenské a politické diskuse. Avšak bez ohledu na spory o podstatu a obsah těchto pojmů se staly důležitým faktorem k zintenzivnění bezpečnostní politiky Evropské unie (EU) a Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) proti vlivovému působení Ruska, Číny i některých dalších aktérů ve světě.

Zpracoval Jakub Drmola

Experti z bezpečnostních studií přitom zkoumají všechny tři dimenze problémů, které byly zmíněny v předchozím odstavci, tedy:

  1. Jaká je historie a dopady samotného pojmu hybridní válka a souvisejících pojmů (hybridní válčení, hybridní hrozby, hybridní působení, hybridní kampaň apod.)?
  2. Jakým způsobem probíhá hybridní válka?
  3. Jakým způsobem je či má být uskutečňována obrana proti hybridním hrozbám?
Areál ve Vrběticích po výbuchu. Foto Policie ČR

Box 1

Na jaře roku 2021 byla Česká republika zařazena Ruskou federací na seznam zemí, které se k Rusku nechovají přátelsky. Stalo se tak na základě a Zařazení České republiky nařízením vlády Ruské federace č. 1230 dne 13. května 2021 na seznam nepřátelských zemí na základě výnosu prezidenta Ruské federace č. 243 z 23. dubna 2021 o uplatňování míry vlivu (protiopatření) na činnost cizích států, které se nechovají přátelsky. Tento výnos se týká dominantně diplomatických záležitostí, ale má i značný symbolický význam. Přišel v době, kdy Česká republika obvinila ruskou vojenskou tajnou službu GRU (Hlavní správa) z organizace výbuchů ve zbrojním skladu ve Vrběticích v roce 2014 i po předchozích sporech o sochu maršála Koněva a pomník tzv. Vlasovců v Praze. Tyto i další atributy jsou podle mnoha expertů příznaky vedení tzv. hybridní války.

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info