Jak na akademický psaní

Tak jako každé jiné psaní, má i to akademické svá pravidla a zákonitosti. Je třeba mít na paměti, že není článek jako článek. :) Akademický "časopisecký článek" je totiž úplně jiný žánr než ten, se kterým se běžně setkáváte ve vašem oblíbeném magazínu - pravděpodobně bude namísto barevných fotografií doprovozen grafy a tabulkami, jeho jazyk bude poměrně strohý (to ale neznamená, že by musel být nudný; jen bude psaný trochu formálnějším, chcete-li vědecky suchopárnějším jazykem) a v textu se bude aktivně citovat na díla autorů publikovaných na podobné téma dříve. Jasně, nikdo po vás na začátku vysokoškolského studia nechce, abyste psali vybroušené akademické texty s ambicí na opublikování v některém z časopisů v prvním kvartilu Webu of Science. Na druhou stranu vám v tom nebudeme bránit, naopak! ;) Ale je fakt, že v prváku i jednoduchá seminárka může dát zabrat - i z formálních důvodů.

Abychom usnadnili (hlavně) našim prvákům přechod ze středních škol na vysokou, rozhodli jsme se natočit sérii videí, kde požadavky na dobrý akademický text alespoň stručně představíme. Postupně se tak budeme bavit o formálních náležitostech akademického psaní, o práci se zdroji a o správném citování.

Pokud si osvojíte aspoň toto minimum, měli byste se vyvarovat nejčastějších chyb a předcházet tak možným nedorozuměním.

Lekce 1: Jak na akademický text - základní požadavky na formu a obsah

Lekce 2: Jak na akademický text - kde najít zdroje?

Lekce 3: Jak na akademický text - citování zdrojů