Volební systémy

Většinové volební systémy

Většinové volební systémy lze rozdělit podle čtveřice kritérií:

  • většiny požadované po vítězi (vítězi stačí získat nejvíce hlasů x vítěz musí překročit určitý limit)
  • podle počtu kol hlasování (1 kolo x více kol)
  • podle počtu kandidátů, kteří postupují do užšího výběru (dva kandidáti x více než dva kandidáti)
  • podle velikosti obvodu (jednomandátový x vícemandátový obvod)

Nejrozšířenějšími většinovými volebními systémy jsou systém prvního v cíli a dvoukolové hlasování. Vedle nich existují další většinové systémy, málo rozšířené či jen teoreticky vymezené. Jejich smyslem je nalézt řešení některých nedostatků obou běžných systémů. Jako příklad lze zmínit systém alternativního hlasování.

Systém prvního v cíli

Nejjednodušší většinový systém, kdy k vítězství postačuje zisk nejvyššího počtu hlasů. Není stanoven žádný limit, vítězí kandidát, který měl více hlasů než jeho soupeři.  Může se jednat i jen o malé procento hlasů. Hlasování probíhá v jednomandátových obvodech, k dosažení výsledku stačí konání jediného kola. V českých textech se lze setkat také s označením tohoto systému jako relativního většinového. Používá se k volbě dolní komory britského parlamentu, z dalších zemí s tímto volebním systémem můžeme jmenovat např. Indii, USA, Kanadu, nebo řadu dalších zemí, zejména bývalých britských kolonií.

Výhodou tohoto systému je jednoduchost hlasování, výsledek je také snadno srozumitelný pro voliče. V zemích, kde jsou zformovány politické strany, pomáhá především velkým stranám. Není nijak výjimečné, že proti sobě reálně stojí pouze dvě strany střídající se u moci, zatímco ostatní jen paběrkují. To může být shledáváno jako výhoda (je snadné sestavit vládu i prosadit její program), ale i jako nevýhoda (pokud nemá početnější skupina voličů šanci uspět, může růst její nespokojenost s politickým systémem). Zejména v etnicky či nábožensky rozdělené společnosti se to může stát vážným problémem. Systém také umožňuje, aby v obvodu zvítězil kandidát, který je odmítán většinou voličů a prohrál by v souboji jeden proti jednomu se všemi soupeři (viz Box 2).

Dvoukolový většinový systém

Problém s možností vítěze, kterého většina voličů v obvodu upřímně nenávidí, se snaží vyřešit dvoukolový většinový systém. V něm je pro vítězství v prvním kole požadováno dosažení určitého limitu (obvykle nadpoloviční většiny hlasů). Pokud žádný kandidát limitu nedosáhne, koná se druhé kolo. V něm se utkávají buď dva nejsilnější kandidáti z prvního kola (v tom případě se jedná o tzv. uzavřené druhé kolo), nebo více kandidátů. Např. ve volbách dolní komory parlamentu ve Francii postupují vedle dvou nejlepších všichni, které v prvním kole podpořilo alespoň 12,5 % registrovaných voličů jejich obvodu, hovoříme pak o částečně otevřeném druhém kole. Utkají-li se ve druhém kole dva kandidáti, vítěz získá nadpoloviční většinu hlasů. Pokud je kandidátů více, postačuje vítězi druhého kola zpravidla dosažení největšího počtu hlasů, nyní již bez ohledu na limit. Dvoukolový většinový systém s uzavřeným druhým kolem zná český volič ze senátních voleb a také z přímé volby prezidenta. S částečně otevřeným druhým kolem se setkáváme v již zmíněných parlamentních volbách ve Francii, rozšířen je zejména v bývalých francouzských koloniích.

Ve srovnání se systémem prvního v cíli dvoukolový většinový systém brání vítězství nejvíce nenáviděného kandidáta. I kdyby vyhrál první kolo, ve druhém kole by jej měly porazit spojené hlasy ostatních kandidátů. Dvoukolové systémy by měly vedle zvýhodnění větších stran také podporovat spolupráci mezi programově blízkými stranami. Umírněná menší strana by měla mít šanci se prosadit jako součást bloku vedeného jednou či více velkými stranami. Radikální strana stojící mimo soupeřící bloky má naopak velký problém proměnit i celkem solidní výsledek z prvního kola na jakýkoliv úspěch v kole druhém. Lze očekávat, že kandidátovi takové strany se bude hůře získávat podpora voličů vyřazených kandidátů než jeho umírněnému soupeři. Tyto tendence často zmiňují proponenti dvoukolového hlasování jako jeho velkou výhodu. Naopak nevýhodou je nutnost konání druhého kola. Pokud je volena instituce, kterou mnozí voliči považují za nedůležitou, je účast v prvním kole voleb nízká a ve druhém katastrofální. V nestabilních zemích zase přestávka mezi prvním a druhým kolem usnadňuje silám, které jsou s výsledkem nespokojené, aby konání druhého kola násilím zabránily, nebo se o to alespoň pokusily.

Alternativní hlasování

Z řady dalších většinových volebních systémů vybíráme alternativní hlasování jako ukázku pokusu, jak vyřešit problém systému prvního v cíli (možné vítězství nejméně oblíbeného kandidáta) a dvoukolového systému (konání druhého kola). Nejedná se o jediný postup, ale je nejznámější. Používá se např. ve volbách dolní komory federálního parlamentu v Austrálii, nebo prezidenta v Irsku.

Alternativní hlasování vyžaduje po vítězi voleb dosažení limitu (v Austrálii je to nadpoloviční většina hlasů), ale zároveň probíhá v jediném kole. Umožňuje to způsob hlasování. Zatímco ve výše zmíněných systémech volič odevzdává hlas jednomu kandidátovi, v alternativním hlasování seřadí kandidáty podle svých sympatií. Ke jménu toho, kterého považuje za nejlepšího, napíše 1 (tzv. mu udělí první preferenci), další preference (druhou, třetí …) udělí napsáním příslušného čísla ostatním kandidátům. Vítěz hlasování musí mít nadpoloviční většinu prvních preferencí. Pokud ji nikdo nezíská, je vyškrtnut nejslabší kandidát, a jeho hlasy jsou přeneseny k tomu, koho jeho voliči označili dvojkou. Takto se postupuje až do chvíle, kdy některý kandidát nadpoloviční většiny dosáhne (podrobněji viz Box 2).

Existují i jiné postupy, s kterými se setkáte, pokud se volebním systémům budete ve svém studiu věnovat podrobněji.

Patnáct spolužáků se dohodne, že si společně koupí demižon. O tom, co v něm bude, budou hlasovat, v případě rovnosti hlasů rozhodne los. Hlasování skončí následujícím výsledkem:

Nápoj Počet hlasů
černý čaj 5
frankovka 4
rulandské bílé 3
chardonnay 2
rulanské šedé 1

Box 2: Většinové volební systémy v příkladu

  1. pokud by se hlasovalo systémem prvního v cíli, kupují si demižon černého čaje. Přitom je pravděpodobné, že v tzv. párovém souboji (1 proti 1) by černý čaj prohrál s každým „kandidujícím“ vínem (stačí, aby alespoň 8 z 10 voličů některého vína dalo přednost kterémukoliv vínu před čajem)
  2. dvoukolový většinový systém s uzavřeným druhým kolem by do druhého kola pustil černý čaj a frankovku. Lze očekávat, že v něm se hlasy příznivců alkoholu spojí a zajistí frankovce vítězství
  3. u dvoukolového systému s částečně otevřeným druhým kolem by záleželo na limitu. Bude-li limit např. 15 % hlasů, postoupí do druhého kola černý čaj, frankovka a rulandské bílé. Ve druhém kole bude vítězem ten z trojice, který získá nejvíc hlasů. Je možné, že se příznivci vín dohodnou na stažení rulandského či frankovky před druhým kolem, aby zvýšili šance na vítězství (pokud se hlasy rozdělí po pěti každému, došlo by k losování s možným vítězstvím čaje)
  4. v systému alternativního hlasování by bylo vypočítáno, že vítěz musí mít alespoň 8 hlasů (nadpoloviční většina z 15). Jelikož limit nebyl dosažen, je vyřazen nejslabší kandidát (rulandské šedé) a hlas přenesen druhé preferenci hlasujícího. Tou bylo rulandské bílé, které má nyní 4 hlasy. Vítěz stále není znám, proto je vyřazeno chardonnay. Předpokládejme, že příznivci chardonnay měli jako druhou preferenci rulandské šedé. To již bylo vyřazeno, proto se uplatní třetí preferenci. Tou bylo rulandské bílé. Stále není znám vítěz, aktuálně nejslabším kandidátem je frankovka. Po jejím vyřazení jsou její čtyři hlasy přeneseny nápoji, který byl vyšší preferencí. Budeme-li očekávat, že černý čaj byl u voličů frankovky na posledním místě, získá všechny hlasy rulandské bílé.

Shrnutí bodu d (alternativní hlasování):

Nápoj

První preference

První přenos

Druhý přenos

Třetí přenos

Černý čaj

5

5

5

5

Frankovka

4

4

4

-

Rulandské bílé

3

4

6

10

Chardonnay

2

2

-

-

Rulandské šedé

1

-

-

-

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info