Jak se k nám dostat?

Do 28. února 2021 je třeba v Informačním systému univerzity založit přihlášku a zaplatit (!) administrativní poplatek.

Přijímačky k nám na katedru – ostatně jako na FSS obecně – tvoří test Obecných studijních předpokladů – OSP (popř. Test studijních předpokladů – TSP) a Základů společenských věd – ZSV.

V okamžiku podání přihlášky si můžete vybrat a závazně se rozhodnout, jestli chcete absolvovat TSP organizovaný MU, nebo OSP organizovaný společností Scio. Test ZSV organizuje výhradně Scio a absolvovat jej musí i ti, kdo se rozhodli pro TSP.

Podrobné informace o přijímačkách a jejich průběhu najdete tady.

Je některá z obou variant lepší?

To posuďte sami, obecně ale posuzujete přijímačky z hlediska flexibility a nákladů:

  • OSP u Scia je výhodný tím, že máte až pět pokusů (každý z nich je placený) a počítá se ten nejlepší výsledek. Scio navíc zkouší v řadě míst v ČR i SR, takže nemusíte jezdit do Brna.
  • TSP organizovaný MU je uznávaný na sedmi dalších fakultách a je v ceně základního poplatku za přijímací řízení.

Mezifakultní přijímačky

V případě, že kombinujete politologii s některým oborem vyučovaným na jiných fakultách, je možné, že bude třeba složit ještě přijímačky, které daná fakulta vyžaduje.

Přijetí bez přijímaček

Ano, na FSS se můžete dostat i bez nutnosti absolvovat písemný přijímací test. Pokud jste uspěli v některé ze středoškolských soutěží, je tu šance, že k přijímačkám nemusíte. Podrobnosti najdete na fakultních stránkách.

Když si podám více přihlášek, musím dělat přijímačky vícekrát?

Ne. Absolvování jedněch přijímacích zkoušek naprosto stačí. Jednotlivé obory a jejich kombinace se ale liší v tom, jaké výsledky stačí pro přijetí.  Percentil 120 např. stačí pro přijetí na kombinaci politologie – bezpečnostní a strategická studia a/nebo na jednooborovou politologii, pro přijetí na kombinaci s mezinárodními vztahy nebo psychologií potřebovali v minulosti studenti percentil vyšší (131, resp. 175).

Jaká je šance, že budu přijatý/á?

To se odvíjí od výsledků přijímacích zkoušek (percentilu) a oboru (kombinace), na který se hlásíte. Percentil posledního přijatého se pak rok od roku může měnit a to, že jeden rok stačila daná hodnota neznamená, že to tak musí být i rok následující. U některých kombinací jako třeba politogie – bezpečnostní a stratetická studia loni stačil percentil 120, jiné kombinace pro přijetí vyžadovaly percentil 175 (kombinace s psychologií).

Jsem ze Slovenska, jak mám postupovat?

Úplně stejně, jako byste se hlásili z České republiky.

Jak se dozvím, že jsem zkoušky složil?

Informace o výsledku se objeví v Informačním systému univerzity, resp. v e-přihlášce, o něco později ji obdržíte poštou.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info